Türkiye’deki kullanıcılarımıza:
Herkese merhaba ve iyi seneler. Ben Change.org Türkiye Direktörü Erhan Çokkeçeci. Biliyorum 2016 raporumuzu okumak için buradasınız ama aşağıdaki raporu okumadan önce size önemli bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Change.org büyük bir kararla bütün gelir modelini değiştirdi. Artık sadece kullanıcılarımızın maddi katkılarıyla binlerce kampanya ve kampanyacı için değişimin adresi olmaya devam edeceğiz. Bu yeni dönemde bize yapamazsınız diyenler olduğu gibi Change.org batıyor diye başlık atan gazeteler bile oldu. Hayır batmıyoruz. Aksine, gücünü sadece kullanıcılarından alan daha güçlü bir platform olmak için hiç olmadığımız kadar heyecanlıyız. İyi gidiyoruz ama hala daha çok kullanıcımızın maddi katkısına ihtiyacımız var. Destekçilerimize özel e-bültenimize abone olarak, her ay 2 fincan kahveye ödeyeceğiniz miktarlarla Change.org’u güçlü, bağımsız ve açık platform olarak tutmamıza yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Aylık destek miktarını seçin


SSL ile güvenli işlem


Şimdi destek olmak istemiyorum X

Change.org değişim raporu 2016

2016’da neleri değiştirmek istediniz?

Sayımız artıyor

Dünyanın değişim platformu Change.org’da 2016 yılında açtığınız kampanyalar ve verdiğiniz imzalar, geride bıraktığımız yıl Türkiye’de yaşanan değişimin fotoğrafını gözler önüne seriyor.

Kampanyalara katılım oranları, başarı kazanan kampanyalar ve kampanyaların mücadele alanlarına dağılımı, ihtiyaç ve taleplerinizi anlamak adına önemli ipuçları barındırıyor. Hassasiyetlerinizi yansıtan kampanya verileri ”neyi değiştirmek istediğiniz” sorusunu yanıtlıyor.

Türkiye’de değişim isteyenlerin sayısı her yıl giderek artıyor.

Geride bıraktığımız yıl, Change.org kullanıcılarının sayısı 7 milyon 503 bin kişiyi geçti ve bir yılda %30 arttı. 2015 yılına oranla yaklaşık %50 daha fazla kampanya başlattınız.

2014 2015 2016
Açılan kampanya
13.594
Açılan kampanya
23.263
Açılan kampanya
34.805
Kullanıcı
2.777.000
Kullanıcı
5.746.000
Kullanıcı
7.503.567
Atılan imza
5.845.000
Atılan imza
15.811.872
Atılan imza
16.157.892

2016’da 34.685 kampanya başlattınız

İmza kampanyalarına olan inancınız arttı

2016’da her alanda açtığınız kampanyalar geçen yıla oranla arttı. Bu artış imza kampanyalarına, kamuoyu oluşturmaya ve bu yolla değişimi yakalamaya olan inancın arttığını gösteriyor. Açılan kampanyalarda en büyük sıçrama ekonomik adalet ve ceza adaleti alanında oldu.En çok kampanya eğitim konusunda

Change.org’da bu yıl en çok kampanya başlattığınız alan eğitim oldu. Eğitim konusunda açılan kampanyalar başarı kazanan kampanya alanları listesinde, çevre kampanyaları ile birlikte liste başını paylaştı.

2016’ya adalet arayışı damgasını vurdu. Açılan kampanya sayısında yüzde 50 artış yaşanırken, kampanya sayısında en büyük sıçrama ekonomik adalet ve ceza adaleti alanında oldu. Ekonomik adalet talebinde bir yıl öncesine göre 4 kat, ceza adaleti talebinde ise 3 kat artış görülüyor.

2016’da 16.157.892 imza attınız

En çok imza adalet için

Ceza adaleti isteğiyle açılan kampanyalara verdiğiniz imza desteği geçen yıla oranla üç kat arttı. Ekonomik adalet, eğitim ve sürdürülebilir gıda alanlarında açılan kampanyalar için attığınız imzalardaki artış oranı da geçen yılın üç katına ulaşıyor.En çok kampanya eğitim konusunda ama imzalarınız adalet istedi

Change.org’da bu yıl en çok kampanya başlattığınız alan eğitim olsa da bu ilgi aynı alandaki imza sayılarına yansımadı. Buna karşın, eğitim alanında açılmış kampanyaların başarısı yüksek. Bu da imza sayısının az olmasının kampanya başarısını etkilemediğini gösteriyor.

En çok imza attığınız 10 kampanya

2016 yılında en çok imza alan ilk 10 kampanya listesindeki konular, politika gündeminin yoğunluğunu yansıtmıyor. Alanlarına göre en çok imzalanan 10 kampanyadan 6’sı ceza adaleti ile ilgili. 1’i ekonomik adalet, 2’si insan hakları, 1’i sağlıkla ilgili.

823.481 İMZA

Cinsel istismara uğrayan mağdur tecavüzcüsüyle evlendirilsin önergesi iptal edilsin.

318.711 İMZA

Sema Ramazanoğlu bakanlık görevinden derhal alınsın.

314.377 İMZA

Suriyeli mültecilerin vatandaşlığa alınmasına hayır!

305.290 İMZA

İki ayrı bedeniz ama aslında tek kişiyiz. Oğlumla bizi ayırmayın.

252.077 İMZA

Alerji tedavisinde dil altı damla ve hap tedavisi SGK ödeme kapsamına alınsın.

236.148 İMZA

Cansel için Susma. Adalet Yerini Bulsun. #canseliçinsusma

227.467 İMZA

KYK Geri Ödemeli Kredi (Burs) Geri Alınmasın! Ödeyenlere de Geri İade!

154.347 İMZA

Pedofili suçlularına idam cezası

154.778 İMZA

Ivan Bebek’in hakem lisansı iptal edilsin.

148.531 İMZA

Kanser oldum, işten atıldım, keyfi işten atan zihniyetler için bana destek olun.

* İmza sayılarında 17 Aralık verileri temel alınmıştır.

2016’da başarılı olan 168 kampanyaya 2.050.709 imza attınız

2 milyon kişi istediği değişimi yarattı

Geride bıraktığımız yıl açılan 168 kampanya sayesinde, 2 milyon 50 bin 709 kişi istediği değişimi gerçekleştirdi. Bunlar, kampanyacıların taleplerinin muhataplar tarafından yerine getirilmesi sonucunda başarılmış kampanyalar olarak tarihe geçti.Başarı kazanan kampanyaların yüzde 18’i, 100’ün altında imza alarak hedefine ulaştı. 2015’te bu oran yüzde 42’ydi. Başarılı kampanyaların yüzde 68’inin sonuca ulaşması içinse, 100 ile 10 bin arasında imza yeterli oldu.Bu yıl imzalar yoluyla en çok başarı kazanan kampanya alanları eğitim, çevre ve insan haklarıydı. Verilen imza desteği sayesinde başarı kazanan tüm kampanyaların yüzde 50’si bu üç alanda açılan kampanyalardı.Kadın hakları alanındaki kampanyaların yüzde 37,4’ü başarı kazandı. Başarı oranlarında, ikinci sırada yüzde 29,2 ile hayvan hakları ve üçüncü sırada yüzde 11,9 ile ekonomik adalet talep eden kampanyalar var.

2016’nın öne çıkan başarı hikâyeleri

2016 yılında sayenizde birçok kampanya başarıya ulaştı. Aşağıda öne çıkan başarılı kampanyaların hikayesini ve katkılarınızı okuyabilirsiz

...

İmzalar, tezavüzcüyle evlendirilme önergesini durdurdu.

TBMM’ye yönelik açılan kampanya en çok imza desteği alan kampanyaydı. Bu, cinsel istismarı yapan kişinin mağdurla evlenirse ceza almayacağı anlamına geliyordu. Kampanya, toplam 823 bin 383 destekçi ile değişim yarattı! Atılan imzalar sayesinde, cinsel istismarın önünü açacak, tecavüzü meşrulaştıracak önerge durduruldu.

...

Cinsiyetçi program yayından kalktı

2015’te cinsiyetçi söylemlere karşı duruşun simgesi olan Erktolia, 2016’da da açtığı dokuz kampanyadan üçüne verilen toplam 29 bin 701 imza desteğiyle, istediği değişimi yakaladı. Erktolia, 25 bin 618 imza desteği sayesinde kadınları aşağılayan 'Böyle Çok Daha Güzelsin' adlı programın yayından kaldırılmasını sağladı. Gözde İncegül’ün benzer taleplerle açtığı ”Cinsiyetçi ALO reklamı yayından kaldırılsın” kampanyası da sonuca ulaşanlar arasındaydı.

...

Ana, oğul imzalar sayesinde ayrılmayacak

Gevher Kara, doğduğu günden bu yana gözümün önünden ayıramadığı, zihinsel engelli evladıyla, elden ayaktan düştüğünde de birlikte bir huzur evine yerleşebileceğinin hayalini kurarken, yasaların buna izin verilmediğini öğrenince çareyi Change.org’da kampanya açmakta buldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Aralık ayında gelen bir yanıt, engelli çocuğu olan ailelerin sorununu çözdü. Kampanya başarısıyla birlikte açıklanan Umut Evleri Projesi ile, yüzlerce ailenin hayatı pozitif anlamda değişecek.

...

Bozcaada koyları kurtuldu...

Bozcaada koylarının, sırayla ihaleye açılacağını haber alan Bozcaada sakinleri, ihalelerin iptal edilmesi için bir imza kampanyası başlattılar. Bozcada Forum’un ”Mirasımızı geleceğe bırakmak, doğasıyla, deniziyle, koylarıyla temiz bir adada yaşamak ve yaşatmak için Bozcaadamız’a sahip çıkalım” diyerek başlattığı kampanya bir ay içinde 48 bin 667 imzacı sayesinde başarıya ulaştı.

...

70.000 kişi engelleri kaldırdı ve beyaz eşyalara ses verdi

Altı Nokta Körler Derneği kadın meclisi üyeleri Change.org’da açtıkları “Beyaz Aletlere Ses Ver” kampanyasıyla görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir değişime imza attılar. Onların attığı adım ve kampanyaya destek veren 70 bin imzacı sayesinde Arçelik ve Vestel markaları engelliler için sesli ev aletleri üretimine başladı. Artık geliştirilen ürünlerdeki özel işaretlemeler, sesli ikazlar, Braille alfabeli kullanma panoları ve sesli kullanım kitapçıklarıyla, elektrikli ev aletlerini kimseye muhtaç olmadan kullanabilecekler.

...

Rehber köpeği zehirlenen Mustafa Demirtaş’ın hayatı değişti.

Özcan başlattığı imza kampanyasında Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden köpeği öldürülen görme engelli Mustafa Demirtaş'a bir rehber köpek vermelerini istiyordu. Sosyal medyada paylaşıldığında gelmeye başlayan destek imzalarına sanatçı Cem Yılmaz’ın twitter hesabından kampanyayı duyurması üzerine binlerce yeni imza eklendi. Marmaris Belediyesi Mustafa Bey’in rehber köpek ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, aylık parasal yardım bağlayacaklarını ve yıkılmaya yüz tutmuş evini onaracaklarını sözünü verdi.

2016 değişim raporunun tamamını bu linkten (PDF formatında), 2015 değişim raporunu da bu linkten (PDF formatında) indirebilirsiniz.

2016’da başardıklarınızı paylaşın, herkese ilham verin


Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş

Change.org’u güçlü, bağımsız ve açık platform olarak tutmamıza yardım edin

Destekçilerimize özel e-bültenimize abone olarak, 2 fincan kahveye ödeyeceğiniz miktarlarla Change.org’u güçlü, bağımsız ve açık platform olarak tutmamıza yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Maddi Destekçi Ol